Potrebujeme komisie a miestnu radu?

Autor: Marián Gaj | 26.1.2011 o 10:03 | (upravené 26.1.2011 o 13:38) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1189x

Každý deň mi na stôl v úrade prichádzajú informácie, z ktorých som rozčarovaný. Čaká nás prvé pracovné rokovanie zastupiteľstva, na ktorom chcem presvedčiť poslancov, že keď im znížime odmeny na minimum, pomôžu mestskej časti. Možno ušetrenými peniazmi pomôžu našim zamestnancom v opatrovateľskej službe, ktorí za svoju tvrdú prácu berú sotva 2 eurá na hodinu.

Začínam rozmýšľať o tom, načo sú mestskej časti ako je Sever v Košiciach, komisie, miestna rada či funkcia zástupcu starostu. Mestskú časť to stojí nemalé finančné prostriedky, ktoré by sme vedeli použiť na niečo iné.  Ich mesačná odmena sa nedá porovnať s platom ľudí v Opatrovateľskej službe.

Rátajte so mnou. Každý poslanec by mal podľa platného odmeňovacieho poriadku mestskej časti dostávať mesačne približne 130 € v čistom.  Rokovanie zastupiteľstva sa koná iba raz za 3 mesiace a trvá približne 4 hodiny. K tomu môžeme prirátať prípravu a študovanie materiálov a dostaneme sa približne na 12 hodín za 3 mesiace! Prácu v komisiách, miestnej rade a zastupovanie starostu majú poslanci miestneho zastupiteľstva honorovanú zvlášť.  Ak to teda poriadne pritiahnem za vlasy, čistá hodinová mzda poslanca miestneho zastupiteľstva je 32,5 €/hod.

Hrubá mesačná mzda našich zamestnancov v opatrovateľskej službe je 375 eur. V čistom sú to sotva 2 eurá na hodinu a viem, že sa nadrú ako kone. Viem, čo je to starať sa o nevládnych ľudí. Nedá sa to porovnať s prácou poslancov a ani odmeny poslancov nie sú pri tomto porovnaní adekvátne.

Nebudem plakať nad rozliatym mliekom. Do zastupiteľstva sme s prednostom predložili návrh rozpočtu, ktorý ma naštartovať mnohé zmeny. V rokoch 2012 - 1014 vieme ušetriť viac ako 180 tisíc eur, ktoré vieme použiť na rozvoj mestskej časti.

Neviem, či tento rozpočet poslanci schvália, ale moje úvahy o zbytočností komisií, miestnej rady a funkcie zástupcu starostu naberajú na intenzite.


P.S. Ešte informácia pre nezainteresovaných. Na mojom a prednostovom plate ušetríme mestskej časti oproti  roku 2010 viac 13.000 €.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Juraj Sagan je v úniku a mieri za titulom majstra Slovenska

Od roku 2011 svieti v zozname slovenských šampiónov iba meno Sagan. Minulý rok však Petra zosadil jeho brat Juraj.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.


Už ste čítali?